9 dôvodov, prečo je golf dobrý pre váš mozog
Golf. Pre niektorých skvelý spôsob trávenia voľného času, pre niekoho iného zbytočnosť. Či už máte na golf ako šport názor akýkoľvek, jedno mu uprieť nemožno - pomáha vášmu mozgu. Núti vás k maximálnemu pokoju a koncentrácie, zrýchľuje krvný obeh, rozvíja predstavivosť a priestorovú orientáciu. Vybrali sme pre vás 9 dôvodov, prečo je dobré si občas zájsť na golf.
1. Zrýchľuje krvný obeh
Či už vaše telo vykonáva akýkoľvek pohyb, vždy to vedie k zrýchleniu krvného obehu v mozgu. Pri golfe sa pohybujete prakticky neustále - najmä ak nepoužívate vozík a celé ihrisko chodíte pešo. Hraním golfu stimulujete svoj mozog a telo dostáva novú energiu.
2. Zlepšuje predstavivosť
Nemusíte byť hneď Tiger Woods - aj začínajúci golfista ešte predtým, než odpáli loptičku, premýšľa. Akú palicu si vziať, ako sa k loptičke postaviť, aký fúka vietor a aký smer by mala loptička po odpale nabrať. Celý tento proces núti váš mozog kreatívne premýšľať a rozvíja vašu predstavivosť.
3. Začleňuje do spoločnosti
Výskum Michiganskej univerzity z roku 2008 dokazuje, že hranie golfu a s ním spojené debatovanie s ostatnými hráčmi stimuluje kognitívne funkcie mozgu. Či už na golf chodíte kvôli obchodným partnerom alebo s partičkou priateľov z detstva - vždy medzi sebou utužuje sociálne väzby a podporujete svoj mozog. Rozhodne teda pri hraní golfu hovorte s ostatnými. Čím viac, tým lepšie.
4. Podporuje priestorovú orientáciu
Správny hráč golfu neupiera svoj zrak na loptičku iba predtým, než ju odpáli. Pozorne ju totiž sleduje tiež za letu a pozerá sa, kam presne loptička dopadla. Tým získava lepší odhad vzdialenosti a podporuje svoju priestorovú orientáciu.
5. Zvyšuje sebadôveru
Krátko pred úderom zvyčajne veríte, že ste všetko pripravili správne a loptička po odpale zamieri presne tam, kam ste si naplánovali. Dobre trafený úder vás o tom presvedčí, čo zvyšuje vašu sebadôveru. O to viac, ak ste na golfe s ľuďmi, na ktorých chcete zapôsobiť.
6. Zlepšuje koordináciu
Aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, správne vykonanie golfového úderu je celkom veda. Musíte sa k loptičke určitým spôsobom postaviť a potom si do správnej polohy "naštelovať" svoje nohy, chrbát, ruky ramená, predlaktia i prsty - hlavne zo začiatku je to horšie ako maturita. Správne držanie tela a prevedenie úderu kladie vysoké nároky na koordináciu - a za tú je znovu zodpovedný mozog.
7. Stimuluje koncentráciu
Nie je moc športov, pri ktorých by ste sa pri zahraní loptičky museli sústrediť toľko, ako pri golfe. Pri údere zo svojej mysle vypustite všetky rušivé vplyvy z okolia a sústredíte sa len na to, aby ste úder správne trafili. Pre tréning koncentrácie úplne ideálne.
8. Núti strategicky premýšľať
Máte loptičku postavenú na odpalisku a chcete, aby čo najskôr skončila v jamke. Vymyslieť, ako ju tam na čo najmenej úderov dostať, je v podstate vytváranie stratégie. Vo svojej hlave otvárate pomyselnú učebnicu geometrie ak tomu uvažujete svojich schopnostiach či okolitých podmienkach. Váš mozog skrátka ide na plné obrátky.
9. Posilňuje sebavedomie
Opakované štúdia preukázali, že ľudia s nižším sebavedomím mávajú zvyčajne tiež nižší výkon mozgu. Pokiaľ si idete zahrať golf a trafíte aspoň jeden dobrý úder, dostanete loptičku do jamky na nízky počet pokusov alebo akokoľvek inak sami sebe dokážete, že ste dobrí, je to pre váš mozog príjemná vzpruha. Dodá vám pocit víťaza. A to sa počíta.
Takže až budete nabudúce premýšľať, ako strávite slnečné nedeľné popoludnie, vyrazte s priateľmi na golf. Skvele sa pobavíte, utužíte vzájomné priateľstvo a navyše precvičíte svoj mozog. Čo viac chcieť.